ŚLĄSKA GALERIA MALARSTWA "JAN"  pierchalaMiędzynarodowy Plener Malarski, którego miałam zaszczyt być komisarzem, miał miejsce w dniach 5-15 sierpnia 2011 r. w gminie Świerklany. Został zorganizowany w ramach współpracy Galerii ,,Jan”  i niemieckiego Stowarzyszenia artystów ,,Ars Porta Internationale e.V.”, którego założycielem, prezesem i inicjatorem plenerów w Polsce jest artysta malarz Bruno Wioska. Stowarzyszenie to istnieje od 6 lat i jest już w Polsce od 5 lat aktywne. W Rybniku artyści AP gościli już trzykrotnie, a także w Kole koło Poznania, a obecnie są w trakcie przygotowań do pleneru w Kazimierzu Dolnym.
Projekt ,,Przez malarstwo ku jedności” został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz miejscowych sponsorów i skupił ku naszej radości wiele indywidualności artystycznych z Niemiec, Czech, Włoch, Wietnamu i Polski. Plener zaowocował wieloma pracami malarskimi o wysokiej randze artystycznej. Był także źródłem wielu niezapomnianych przeżyć pozaartystycznych i doznań malarskich. Artyści goszczący na plenerze, znani już dobrze poza granicami swych krajów, stworzyli dzieła o różnych nastrojach, najczęściej wykazujące drażliwość na ochronę środowiska, na problemy społeczne i kulturowe. Wiele z namalowanych dzieł można nazwać ,,milczącą poezją” lub ,,poezją malowaną farbami”.
Projekt Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Świerklanach był nie tylko znaczącym wydarzeniem artystycznym, ale wniósł również wyraźne i ważne życiowe przesłanie, że dobra sztuka nie jest przywilejem wielkich miast, a przeżycia duchowe artystów i ich odbiorców są wszędzie takie same. Ten plener jest zachętą do włożenia większego wysiłku w propagowanie sztuk plastycznych, niezależnie od miejsca. Bo tylko sztuki plastyczne mogą być odbierane bezpośrednio przez widza bez jakichkolwiek ,,pomocniczych urządzeń”. Plener ten wskazuje na potrzebę organizacji tego typu przedsięwzięć, gdyż kultura i sztuka jednoczą narody. Dowodem tego był (nie tylko w moim odczuciu, ale także w oczach naszych zagranicznych przyjaciół) ten nad wyraz udany plener. Uważam, że przesłanie ,,Przez malarstwo ku jedności” powiodło się. Powstało w tym czasie ponad trzydzieści wspaniałych prac. Należy dodać, że artyści mogli zwiedzić nie tylko naszą okolicę, ale także mieli okazję zobaczyć Kraków.
Pragnę w tym miejscu serdecznie podziękować Brunowi Wiosce za wielki wkład pracy i serca w realizację projektu. Szczerze dziękuję wszystkim artystom za 10 dni pełnych przeżyć oraz doznań wypełnionych radością tworzenia. Dziękuje wszystkim tym, którzy poświęcali prywatny czas i byli zawsze do naszej dyspozycji, a także za zaangażowanie naszym sponsorom, zwłaszcza firmie Becker – Warkop.
Muszę także wspomnieć o warsztatach malarskich dla artystów nieprofesjonalnych, które odbyły się w tym samym czasie. Chylę pokłon w stronę Wioli Gaszki – malarki prowadzącej warsztaty w przemiłej atmosferze.

Elżbieta Pierchała, Galeria Malarstwa Twórców Nieprofesjonalnych ,,Jan”


Bruno Wioska (Niemcy)
Bruno Wioska

 

Urodzony w Mysłowicach. Zdobył dyplom magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Od roku 1971 do 1976 był zatrudniony w redakcji ,,Panorama” w Katowicach jako Starszy Redaktor Graficzny. W roku 1982 współuczestniczył w założeniu Tygodnika ,,TAK i NIE” gdzie pracował jak kierownik działu graficznego do roku 1985. W latach 1975 do 1987 prowadził własną Pracownię Reklamy. W latach 1978 do 1980 pracował w Urzędzie Miejskim w Mysłowicach jako Naczelny Plastyk Miasta. Od roku 1987 mieszka w Niemczech. Pracował jako Grafik Designer w ,,BUND” Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland. Od 1994 roku posiada własne studio. Od roku 2002 członek BBK Bonn – Związku Artystów Plastyków Niemiec. Od roku 2005 Członek Zarządu BBK Bonn. Założyciel i Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Kulturalnego oraz dyrektor artystyczny ARS PORTA International e.V. Brał udział w licznych wystawach w Niemczech, Francji oraz w Polsce.

 

Obraz4

Obraz3


Helga Santel (Niemcy)

Helga Santel

Urodzona w 1950 roku w Czechach, mieszka i pracuje jako plastyk w Leverkusen. Długo przebywała w USA, gdzie została uhonorowana w 2001 roku ,,Błękitną Wstęgą” za malarstwo plenerowe. Jest autorką licznych wystaw w kraju i za granicą. Obrazy artystki mówią o myślach i uczuciach, związkach, samotności, marzeniach i wyobraźni, gdzie rzeczywistość nie pomniejsza się, ale tylko pozostaje uproszczona. W swoich dziełach zachowuje raz po raz pewne symbole, jak księżyc i cienie. Celem artystki jest przekazać widzowi pokój i harmonię, ale także zachęcić do myślenia nad możliwością istatnienia innej rzeczywistości poza światem widzialnym. Od ponad roku, Helga Santel zajmuje się gobeliami, które tworzy w studio ,,Art Protis” w Brnie, w którym powstają także jej obrazy olejne.

Obraz5


Christel Andrea Steier (Niemcy)

Christel Andrea Steier

Urodziła się w 1958 roku w Genkingen, dzielnicy Reutlingen, obecnie mieszka w Bernau / Schwarzwald. W latach 1989-91 studiowała malarstwo, jest niezależnym twórcą prowadzącym własne studio. Należy do stowarzyszeń BBK Südbaden – Freiburg, GEDOK Stowarzszenie Młodej Sztuki, zarządza projektem rzeźb i obiektów w Feldberg ,,Sen o lataniu”. Jest laureatką licznych nagród, m. in. Kunstpreis 1010 Ministerstwa Kultury Iraku, Prix ouvers sur papier w Paryżu oraz Kunstpreis Mummenschanz. Jej wystawy można było podziwiać m. in. w Bavaria Bohemia Centrum w Schoensee, Pulchri Studio w Hadze, Frauenmuseum w Bonn czy Real Circulu Artistico w Balceronie.

Obraz6

Obraz7


Norbert Küpper (Niemcy)

Norbert Kupper

Urodzony w 1964 roku w Kolonii. W latach 1989-91 pobierał lekcje gry na gitarze u Gabriele Dietrich w Szkole Muzycznej w Kolonii. Studiował historię sztuki, filozofię i pedagogikę na Uniwersytecie w Kolonii. Studiował sztuki piękne na Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie oraz w Fachhochschule KÖln, pod okiem prof. Wernera Schriefersa. Jest członkiem stowarzyszenia artystów BBK Kolonia oraz założycielem KÖlner Graphikwerkstatte e.V. Mieszka i pracuje jako malarz i gitarzysta w Kolonii. Jest laureatem nagrody sztuki diecezji Rottenburg-Stuttgart, Villa Romana-Stipendiums, gdzie nagrodą było 10 miesięcy pobytu we Florencji oraz jest zwycięzcą w konkursie na plakatach Ehrenfeld festyn uliczny, Kultury KÖln 30. Od 1988 roku jest autorem wielu wystaw na terenie Niemiec, Belgii, Francji i Włoch.

Obraz28


Hella Grosse (Niemcy)

Hella Grosse
Mieszka w Grafschaft-Vettelhoven. W latach 1962-64 pracowała w grupie roboczej dla młodych, jako edytor filmów w telewizji w Hamburgu. Od 1964 o 1967 roku pracowała w Dzienniku w Hamburgu, a później dla WDR w Kolonii. Odbyła dwie podróże do Afryki, gdzie pracowała jako korespondent dla studia ARD w Nairobi, a później Deutsche Welle. Od 2001 roku jest autorem wielu wystaw w galerii na terenie Kolonii – Bonn.

Obraz9

Obraz8


Helmut Matura (Polska)

Helmut Matura

Ur. w 1941 r. w Katowicach, zmarł w 2011 r. W latach 50-tych uczył się w liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Przez jakiś czas zajmował się sportem. Następnie podjął pracę w Kopalni ,,Wieczorek”. Po przejściu na emeryturę w 1985 r. wrócił do malarstwa. w 1989 r. został instruktorem ,,Grupy Janowskiej”. Uprawiał malarstwo olejne, akryl, akwarelę, grafikę. Poszukiwał też nowych technik (tusz, ekolina). Uczestniczył w wielu wystawach konkursowych, gdzie zdobywał czołowe nagrody. Jego prace znajdują się w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum im. Chroboka w Rudzie Śląskiej, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 30 plenerach malarskich. W latach 1980-90 współpracował z galerią ,,ART-Ballauf” Iserlohn w Niemczech. Współpracował z Beskidzką Galerią Sztuki w Szczyrku i Galerią ,,Miriam” w Tychach.

Obraz11

Obraz10


Małgorzata Błońska – Ciardi (Włochy)

Małgorzata Błonska - Ciardi

Urodziła się we Wrocławiu, gdzie kształciła się artystycznie, uczęszczając do studia prof. doc. Ryszarda Natusiewicza, a następnie Weroniki Mielickiej. Studiowała 2 lata na wydziale architektury Politechniki Wrocławskiej, po czym przeniosła się na studia do Włoch. Studia skończyła we Florencji na wydziale architektury Uniwersytety Florenckiego oraz również w Akademii Sztuk Pięknych. Zdobyła tytuł magistra w dziedzinie bioarchitektury na wydziale inżynierii Uniwersytetu Bolońskiego i zaliczyła staże projektowe w Rzymie z pionierami bioarchitektury europejskiej, takimi jak Lucien Kroll, czy Ugo Sasso. Zawód architektury dzieli z działalnością artystyczną w myśl idei mistrzów renesansu. Znana jest na terenie Toskanii dzięki licznym wystawom i organizacji międzynarodowych spotkań sztuki nowoczesnej. Współpracuje jako korespondent do spraw sztuki i architektury z Informatorem Kulturalnym Biuletyn Polski oraz lokalną telewizją. Jest założycielką International Art Meeting oraz ,,Art & Integration”. Jest wiceprezesem Związku Kulturalnego ,,Borgo nel Querce”. Organizowała wystawy m.in. we Florencji, Montecarlo, Treviso, a w najbliższym czasie wybiera się na wyspę Pianosę na plener malarski.

Obraz29


Minh Dam (Wietnam)

Minh Dam
Urodził się 17 maja 1984 roku w Hanoi, w Wietnamie. W Polsce mieszka od 1991 roku. Studiuje na Wydziale Architektury Warszawskiej, gdzie obronił dyplom inżynierski w czerwcu 2009 r. Prowadzi autorski kurs rysunku i malarstwa akwarelowego. Zajmuje się projektowaniem wnętrz oraz współpracuje z agencjami i biurami architektonicznymi przy odręcznych wizualizacjach i ilustracjach reklamowych.

Obraz12


Renata Filipova (Czechy)

Renata Filipova
Urodzona w 1941 roku w Karvinie. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Ostrawie, wydział promocji sztuki. Przez wiele lat pracowała w branży reklamowej oraz organizowała koncerty i spektakle teatralne. Od 1947 roku zajmuje się sztuką przez duże S. Zajmuje się technikami malarstwa olejnego, art protis oraz własną techniką PET-art, czyli tworzeniu dzieł sztuki z plastikowych butelek. Jej prace można podziwiać m.in. w Galerii Narodowej w Pradze. Obecnie mieszka i tworzy w Karvinie. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw, m.in. w Karvinie, Pradze, Cieszynie, Bytomiu, Schopf w Szwajcarii i w Rybniku.

Obraz17

Obraz30


Jacek Sztuka (Polska)

Jacek Sztuka
Ukończył studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1996-2001) na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia oraz w pracowni rysunku prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Ukończył także w stypendium w Akademie der Bildende Künste w Norymberdze w pracowni malarstwa prof. Johannesa Grützke w 1999/2000. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego w 2001 roku. Pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, prowadzi zajęcia Reklamy Wizualnej. Doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 2006 roku. Członek Zarządu ZPAP Okręgu Częstochowskiego oraz Sekcji Pastelistów. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Brał udział w 40 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zorganizował także 10 wystaw indywidualnych, m.in. w Pałacu Sztuki w Krakowie (2006), FreiesMuseum Berlin w Berlinie (2009) oraz w Schloss w Harzberu.

Obraz19

Obraz18


Adam Kunikowski (Polska)

Adam Kunikowski
Arysta malarz, urodzony w 1950 r. w Warszawie; członek ZPAMiG. Uprawia głównie malarstwo sztalugowe. Najchętniej podejmuje temat pięknego krajobrazu, martwej natury, scen rodzajowych i batalistycznych. Twórczość Adama Kunikowskiego jest silnie osadzona w tradycji polskiego malarstwa pejzażowego. Rozlewiska, bezkresne łąki, zakola rzeczne, zapomniane wsie i opuszczone wiatraki uzewnętrzniają ludzką tęsknotę za pięknem natury, która dla tego artysty zawsze była źródłem inspiracji i tematem malarskich dywagacji. Pejzaż polski przeze wszystkim, ale i architektura miejska, martwa natura, sceny rodzajowe oraz tematy marynistyczne zajmują w twórczości Adama Kunikowskiego istotną pozycję. Autor wybiera tematy współczesne, bliższe własnemu doświadczeniu. Daje mu to większą możliwość osobistej malarskiej wypowiedzi. Uchwycone krajobrazy stara się przedstawi w sposób komunikatywny, pragnąc wydobyć elementy piękna i harmonii, a także oddać klimat danego miejsca. Artysta uczestniczył w wielu wystawach m.in. wystawie poplenerowej-,, Władysław Reymont i jego czasy” w Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, w wystawie poplenerowej w Gostyninie w 2009 roku i wystawie zbiorowej Stara Kordegarda w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Obraz25

Obraz24


Wiola Gaszka (Polska)

Wiola Gaszka
Zajmuje się głównie malarstwem olejnym. Autorka cykli obrazów inspirowanych symboliką staroegipską oraz światłem  (w bardzo szerokim znaczeniu tego pojęcia – rozumianym również jako miłość, radość życia czy dążenie do prawdy). Współtworzy grupę plastyczną ,,Żywioły”. Wiola Gaszka plastyką interesowała się od najmłodszych lat – jednakże prawdziwa pasja tworzenia pojawiła się w okresie nauki w Liceum Plastycznym (Bielsko-Biała). Ukończyła je w 1990 roku 0 ze specjalnością: ,,artystyczny druk sitowy”. Kilka lat później podjęła zaoczne studia w Cieszynie (Uniwersytet Śląski). Tematem pracy magisterskiej była symbolika solarna w sztuce Egiptu – wątek pojawiający się niezwykle często w pracach artystki, również tych tworzonych po okresie studiów. Ukończywszy liceum, Wiola Gaszka pewien czas pracowała jako nauczyciel plastyki w szkole, a następnie jako animator kultury w rodzinnych Świerklanach – w ramach tej ostatniej funkcji organizowała między innymi warsztaty plastyczne, taneczne oraz wystawy. Od grudnia 1999 roku pracuje w Domu Kultury w Rybniku – Chwałowicach jako specjalista do spraw plastycznych i reklamowych.

Obraz22


Elżbieta Pierchała (Polska)

Elżbieta Pierchała
Absolwentka cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi Galerię Twórców Nieprofesjonalnych ,,Jan” w Jankowicach. Jest członkiem Grupy Twórczej ATELiER w Żorach, jak również pomysłodawczynią plenerów malarskich ,,Świerklany – Jankowice”. Maluje od kilku lat głównie pejzaże i kwiaty. Jest uczestniczką 4 Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Żorach. Brała udział w licznych warsztatach zbiorowych Grupy Twórczej ATELiER. W 2008 roku brała udział w konkursie ,,Rudzka jesień” w Rudzie Śląskiej. W 2009 roku uczestniczyła w IX Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej w Strumieniu. W 2010 r. w tymże konkursie w kategorii malarstwo i grafika zdobyła III miejsce. W 2011 roku odbyła się wystawa indywidualna obrazów jej aurtorstwa w Tarnowskich Górach. Jej prace znajdują się na Węgrzech i Rumunii. W galerii prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży.

Obraz27

Obraz26


Obraz1

Obraz32

NOWOŚCI


GALERIA MALARSTWA


KONTAKT


Galeria JAN
44-264 Jankowice
ul. Prosta 2
tel. 32 42 10 418
email: elzbietapierchala_galeria@wp.pl
Zapraszamy do Galerii "JAN" !
PONIEDZIAŁEK 12.00 - 18.00
WTOREK 11.00 - 17.00
ŚRODA 9.00 - 15.00
CZWARTEK 11.00 - 17.00
PIĄTEK 11.00 - 17.00
     Wykonanie tworzenie stron, pozycjonowanie