ŚLĄSKA GALERIA MALARSTWA "JAN"  buzek

Idąc śladem pędzla po ścieżkach w Gminie Świerklany, artyści i amatorzy dostrzegają niuanse, których zwykłym śmiertelnikom nie jest dane zobaczyć, bowiem nie posiadają tej szczególnej wrażliwości. Dlatego tak ważne jest, że uczestnicy pleneru przekazali swoje doznania na płótnie, co raczej na pewno pozwoli otworzyć się lokalnej społeczności na piękno i ponadczasowe wartości swojej małej ojczyzny, obok których dotychczas przechodzili, być może nie dostrzegając na nowo odkrytych dziś walorów.
Premier Jerzy Buzek


pierchalaJuż po raz trzeci gościliśmy artystów – malarzy podczas Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, który odbył się pod hasłem „Gmina Świerklany Śladem Pędzla”. Potrzeba uczestniczenia w wydarzeniu, które daje możliwości spotkania się i tworzenia w przyjemnej, a często niezwykłej atmosferze skłoniła do przyjazdu twórców z Czech, Armenii, Białorusi, Ukrainy, Wietnamu oraz Polski. Zderzenie wielu osobowości reprezentujących różne środowiska, kulturę, postawy i doświadczenie twórcze oraz niewątpliwie specyficzny urok „Gościńca Maranta” musiał wydać owoce w postaci obrazów, które za zgodą ich autorów staną się częścią zbiorów Galerii Jan w Jankowicach. Jedna idea, temat tegorocznego pleneru, a tak wiele interpretacji postrzegania otaczającego świata! Każdy ruch pędzla, to wyraz właśnie przeżywanych emocji i myśli, prób uchwycenia widzialnego piękna żyjącej natury w ramach symbolu. Niezależnie od technik, materiałów, doświadczeń i umiejętności malarskich twórców, powstałe obrazy mają swoją indywidualną, artystyczną i duchową wartość. Jeżeli wzbudzą pozytywne, radosne emocje lub trącą strunę własnych, zapomnianych lub jeszcze nie odkrytych zdolności twórczych chociaż u jednego odbiorcy, to cel organizatorów i uczestników III Międzynarodowego Pleneru został osiągnięty.
Jak co roku ważną częścią pleneru były warsztaty artystyczne, w których uczestniczyli zainteresowani tworzeniem, mieszkańcy gminy i okolicznych miejscowości. Spędzali miło czas, nawiązywali kontakty i przyjaźnie, przy okazji odkrywając i rozwijając swoje umiejętności plastyczne pod okiem studentki Akademii Sztuk Pięknych.
Każde przedsięwzięcie, a w szczególności artystyczne, zwykle wspierane jest przez instytucje i ludzi, którzy rozumieją i odczuwają potrzebę uczestniczenia w tworzeniu i wzbogaceniu lokalnych dóbr kultury i sztuki. Przedstawione na poplenerowym wernisażu obrazy na stałe znajdą swoje miejsce w Galerii Jan, współtworząc jej specyficzny regionalny, śląski charakter i nastrój.
Szczególne podziękowania należą się współorganizatorom III Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, którymi byli Wójt Gminy Świerklany Antoni Mrowiec oraz Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Edukacji „Jan” w Jankowicach.
Realizacja pleneru była w dużym stopniu możliwa także dzięki sponsorowi – firmie „Becker-Warkop”, która – co warto podkreślić – nie po raz pierwszy wsparła kulturalne wydarzenie na terenie Gminy Świerklany.

Wielkim zaszczytem dla wszystkich zainteresowanych III Międzynarodowym Plenerem Malarskim był patronat Pana Jerzego Buzka nad kulturalnym wydarzeniem. Za zainteresowanie i poświęcony czas podziękowaniem niech będą wszystkie pozytywne emocje oraz na długi czas zachowane w wielu sercach radosne wrażenia.
Elżbieta Pierchała – komisarz pleneru


Uroczyste rozpoczęcie

 

1

2

3

4

5

Zajęcia z wybitnym akwarelistą – Ryszardem Rogalą

6

7

8

Wycieczka do Muzeum historycznego w Bielsku – Białej na wystawę Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich „Akwarela – pasje i namiętności”.

9

Mokra wystawa

10

11

12

13

14
DIETER NOWAK (Katowice)

15
RYSZARD ROGALA (Warszawa)

filipova
RENATA FILIPOVA (Czechy)

loi
LOI HONG DIEP (Wietnam)

mirovlad
MIROVLAD PALACHICH (Białoruś)

igor
IGOR ROMAŃCZUK (Białoruś)

suren
SUREN VARDANIAN (Armenia)

pierchala-elzbieta
ELŻBIETA PIERCHAŁA (ŚWIERKLANY) Komisarz pleneru

ryszard
RYSZARD KALAMARZ (RYBNIK)

fojcik
CZESŁAW FOJCIK (CZERWIONKA)


WARSZTATY MALARSKIE

 


W zajęciach udział wzięli:
Beata Piksa (Świerklany), Joanna Woryna (Świerklany), Dominika Pukowiec (Świerklany), Barbara Bojdoł (Jankowice), Irena Szal (Jankowice), Bożena Kopiec (Świerklany), Monika Święcki (Jankowice), Renata Ficek – Urbaczka (Świerklany), Patrycja Urbaczka (Świerklany), Roksana Malczyk (Jankowice), Urszula Pierchała (Świerklany), Wiktoria Stania (Świerklany), Anna Lepiarczyk (Rybnik), Monika Putek (Marklowice), Gertruda Mika (Świerklany), Zosia Mika (Świerklany), Anna Cyran – Polnik (Rybnik), Adam Kuśka (Jankowice), Izabela Warachowska (Żory), Monika Michulska (Jankowice), Łukasz Kosior (Świerklany), Kasia Błatoń (Świerklany), Hanna Sobocik (Jankowice), Bogusława Piszek (Rydułtowy), Danuta Śmiatek (Świerklany), Ewa Kowalczyk (Żory). Joanna Orzeł (Świerklany), Halina Orzeł (Świerklany), Anna Zimna (Rybnik), Krystyna Skupień (Rybnik), Krystyna Misala (Rybnik).

w1

w2

w3

w4

w5

w6

w7


WERNISAŻ WYSTAWY POPLENEROWEJ POŁĄCZONY Z KIERMASZEM ŚWIĄTECZNYM

 

p13

p12

p11

p10

p9

p8

p7

p6

p5

p4

p3

p2

p1


NOWOŚCI


GALERIA MALARSTWA


KONTAKT


Galeria JAN
44-264 Jankowice
ul. Prosta 2
tel. 32 42 10 418
email: elzbietapierchala_galeria@wp.pl
Zapraszamy do Galerii "JAN" !
PONIEDZIAŁEK 12.00 - 18.00
WTOREK 11.00 - 17.00
ŚRODA 9.00 - 15.00
CZWARTEK 11.00 - 17.00
PIĄTEK 11.00 - 17.00
     Wykonanie tworzenie stron, pozycjonowanie